Jak se zapojit

Zapojit se do řešení Výfuku je velmi jednoduché. Stačí začít řešit naše úlohy ;).

Jak Výfuk probíhá?

Výfuk je korespondenční seminář. To znamená, že úlohy je třeba po vyřešení sepsat a odeslat (elektronicky nebo poštou) organizátorům na kontaktní adresu. My si vaše řešení přečteme, opravíme a obodujeme. Ohodnocená řešení vám pošleme zpět v obálce spolu s brožurkou obsahující vzorová řešení a hlavně zadání nové série.

Během školního roku zveřejníme celkem 6 sérií úloh – první má termín odeslání v polovině října, poslední v polovině května.

Jaké úlohy najdu v jedné sérii?

V jedné sérii naleznete celkem sedm úloh, přičemž každá úloha má jiný počet bodů podle její obtížnosti. Tradičně jsou úlohy v sérii řazeny následovně:

1. úloha je nově určena pouze pro řešitele kategorií 6. a 7. ročníků a jedná se o jednoduchou logickou úlohu.

2. úloha je jednoduchý matematický příklad. Jsme totiž přesvědčeni, že správní fyzici se bez matematických základů neobejdou.

Ve 3. a 4. úloze si budete muset poradit s typickými úlohami, nejčastěji z kinematiky (o rychlosti) a dynamiky (o silách).

5. úloha bývá trochu složitější a zajímá se často o netradiční, ale velmi zajímavé oblasti fyziky, například o pohyby planet. Úloha je navíc rozdělena na několik podotázek, které vám často pomáhají ke zdárnému vyřešení celé úlohy.

6. úloha se značí písmenem E a je to úloha experimentální. Na dosáhnutí plného počtu bodů je tedy potřeba připravit si experiment nebo něco změřit venku (například výšku nejbližšího stromu).

Poslední, 7. úloha je též speciálně označena písmenem C a je svázána s textem Výfučtení. V tomto naučném textu, který naleznete v každé brožurce, se dozvíte i věci, které se na základních školách neučí, ale jsou natolik poutavé, že jsme se rozhodli vás s nimi seznámit. V úloze C si tedy můžete vyzkoušet, jak jste Výfučtení porozuměli.

Co z toho budu mít?

Kromě dobrého pocitu z vyřešení úloh má účast v naší soutěži další skvělé výhody:

 • Po šesté sérii dostane každý řešitel diplom stvrzující účast a umístění v soutěži. Pro nejlepší řešitele (1. – 5. místo v každé kategorii) je nachystána i věcná cena – knížka, společenská hra, či jiný předmět. Řešitelé, kteří se umístili do 15. místa obdrží sladkou odměnu.
 • Na základě pololetních výsledků, tzn. po 3. sérii zveme nejlepší řešitele na dvoutýdenní letní tábor. Kromě typických táborových her venku i uvnitř se na táboře hodně naučíte, poznáte nové kamarády a taky se seznámíte s organizátory Výfuku! Tábor pořádáme během letních prázdnin v některé z českých ubytoven blízko přírody za velmi výhodnou cenu (max. 1 500 Kč).
 • Dvakrát do roka se můžete zúčastnit setkání řešitelů, které organizujeme na jaře a na podzim. Setkání probíhá o víkendu v nějakém městě České republiky. Za sebou máme již 4 setkání, z toho 3 proběhla v Praze a jedno v Ostravě. Během tří dní toho zažijete mnoho: přednášky, exkurze (Svět techniky v Ostravě, Letiště V. Havla v Praze,…), pokusy s tekutým dusíkem, hry o trička Výfuku a hlavně mnoho legrace s lidmi s podobnými zájmy! Více o setkání naleznete na zvláštní stránce.
 • Každý řešitel má též nárok na ročenku Výfuku – tištěnou publikaci shrnující všechna zadání, řešení a texty Výfučtení za celý ročník. Navíc v ročence naleznete i zprávy ze setkání, tábora, a dalších akcí Výfuku.

Jak se do soutěže přihlásit

Do korespondenčního semináře Výfuk se můžeš zapojit odesláním svých řešení z libovolné série. Nemusíš ani vypočítat všechny úlohy. Jedinou povinnou součástí je registrace – a to buď zaregistrováním se v uploadu, anebo odesláním návratky.

Návratku ve formátu pdf. Můžeš ji vytisknout a poslat poštou spolu se svým řešením, nebo ji přepsat do textu a zaslat e-mailem.

Registrace v uploadu

 1. Klikni na tlačítko Registrace.
 2. Vyber seminář Výfuk.
 3. Vyplň všechna pole registračního formuláře:
  • Pole škola vyhledá školu hned, jakmile začneš do tohoto pole psát. V případě, že tvá škola v seznamu není, kontaktuj správce uploadu.
  • Do pole třída napiš skutečný název třídy (např. tercie, nebo VII.B).
  • Napiš, jak ses o nás dozvěděl.
 4. V otázce Jsi robot? klikni na ne :).
 5. Po úspěšné registraci se ti zobrazí pultík, kde lze nahrávat řešení v elektronické podobě. Řešení nám ale i tak stále můžeš zaslat poštou, nebo klasickou poštu střídat s elektronickým uploadem.
Tato stránka využívá cookies pro analýzu provozu. Používáním stránky souhlasíte s ukládáním těchto cookies na vašem počítači.Více informací

Anketa

Termíny

Do letošního letního tábora zbývá:


Ostatní termíny naleznete zde.

Fotogalerie

Sociální sítě

E-mail

Korespondenční adresa

Korespondenční seminář Výfuk
Matematicko-fyzikální fakulta UK
V Holešovičkách 2
180 00 Praha 8

© VÝFUK - korespondenční seminář MFF UK
webmaster: vyfuk-web@vyfuk.mff.cuni.cz

Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed