Návody a rady

Zejména pro ty z vás, kteří s řešením Výfuku začínají, jsme sepsali návod na úspěšné řešení úloh. Avšak najdete-li v něm nějakou skulinku a stále si nebudete s něčím vědět rady, nevadí. V tomto případě se nebojte svůj dotaz směřovat na naši emailovou adresu vyfuk@vyfuk.mff.cuni.cz.

Jak napsat kvalitní řešení

Technické náležitosti

  1. Řešení každé úlohy posílejte na samostatném listu papíru A4 s hlavičkou obsahující vaše jméno a číslo příkladu. Ideální hlavička řešitele Paťa Velikého vypadá následovně:


  2. Můžete psát i oboustranně. Spotřebujete-li na řešení úlohy víc listů, očíslujte je a sešijte dohromady (nebo je sešijeme my).
  3. Pokud chcete k řešení připojit i fotografie, ale nechce se vám je tisknout, pošlete nám je e-mailem.
  4. Chcete-li řešení posílat elektronicky, návod najdete na samostatné stránce.

Obsahové náležitosti

Kromě výsledku nás zajímá zejména postup při řešení použitý. Body dostanete za všechny dobré nápady a úvahy, ke kterým jste dospěli. Nezapomeňte, že plný počet bodů ze všech úloh získá málokdo. Proto se nebojte poslat i úlohu, s jejímž řešením váháte, nebo jste narazili na věci, které si zatím neumíte dát do souvislostí. Ve vzorovém řešení vám vše vysvětlíme.

Řešení pište tak, abychom z něj poznali směr vašich úvah, nešetřete komentáři. Především nás zajímá, jak jste získali použité rovnice, nebo poučky, ze kterých vycházíte.

Takto by mohl vypadat vhodný komentář: „Jestliže se Péťova rychlost během jeho pohybu nemění, pak za dvojnásobný čas ujde dvakrát delší dráhu. Kdyby naopak byla jeho rychlost dvojnásobná, tak stejnou dráhu ujde za poloviční čas.“

Všechny úvahy, výpočty a komentáře uvádějte ve stejném pořadí, v jakém jste je vymýšleli - noční můrou každého opravovatele jsou nekomentované rovnice náhodně rozházené po papíře. Povede-li se vám nějaká početní chyba, není to žádná tragédie.

Často se stává, že v zadání nejsou uvedeny konkrétní hodnoty veličin, nýbrž „písmenka“ – tedy obecná hmotnost $m$, dráha $s$ apod. Tím od vás vyžadujeme, abyste s „písmenky“ počítali. Zadáme-li číselné hodnoty, můžete od začátku počítat s konkrétními čísly. Ve výpočtech pak ale důsledně uvádějte jednotky. Fyzikální výpočty bez uvádění jednotek jsou nesprávné.

Zkuste rozumně zaokrouhlovat. Je nesmysl psát výsledek na deset desetinných míst. Při výpočtech (například na kalkulačce) samozřejmě počítejte s mezivýsledky bez zaokrouhlování, ale i tato čísla stačí v řešení psát zaokrouhlená.

Jak vymyslet kvalitní řešení

Úlohy Výfuku jsou sice často jiné než úlohy, se kterými se setkáváte ve škole, nejsou to však úlohy obtížné. Univerzální návod na vyřešení všech úloh za plný počet bodů vám dát nemůžeme, ale můžeme vám poradit, jak snáze dosáhnout zdárného řešení.

Krok první: zadání

Pozorně si přečtěte zadání. Často se stává, že čtenář přehlédne podmínku značně zjednodušující řešení úlohy, nebo zapomene část úlohy vyřešit.

V zadání většinou uvádíme všechny potřebné údaje, ale není to pravidlem. Občas budete muset hodnotu některé veličiny rozumně odhadnout (například hmotnost člověka), případně danou hodnotu vyhledat na internetu či v knížkách (například rozchod železničních kolejí nebo hustotu ledu).

Krok druhý: nakreslete si obrázek

Kreslete si obrázky. Výrazně vám zjednoduší představu daného problému. V případě úloh geometrického rázu jsou obrázky často nezbytné – můžete z nich získat rovnice potřebné k vyřešení úlohy. Obrázky si kreslete dostatečně velké a nebojte se použít různé barvy!

Krok třetí: vzorečky

Při řešení našich úloh si často vystačíte jen s jednoduchými úvahami a „selským rozumem“. Občas je zapotřebí využít (a upravit) jednoduché fyzikální vzorce, ale pamatovat si je nemusíte – skvělou pomůckou jsou učebnice fyziky nebo Matematické a fyzikální tabulky. Nebojte se nahlédnout i do kapitol, které jste ve škole zatím neprobírali.

Krok čtvrtý: kontrola výsledku

Jakmile dospějete k výsledku, je vhodné si jeho správnost zkontrolovat.

Nejdříve se zamyslete nad tím, zda má řešení smysl. Pokud se ptáme na rychlost, kterou Mára musí běžet, aby stihl tramvaj, asi to nebude $200~\mathrm{km.h^{-1}}$.

Dále je třeba ověřit správnost jednotky vašeho výsledku. Představte si, že vám vyšla rychlost $v$ kuličky, která překoná výškový rozdíl $h$:

$$ v = \sqrt{2 g h}.$$

Jednotka rychlosti je $\mathrm{m.s^{-1}}$, což by nám mělo vyjít i na druhé straně rovnice. Víme-li, že jednotka $g$ je $\mathrm{m.s^{-2}}$, jednoduchými matematickými úpravami dostaneme na pravé straně rovnice jednotku:

$$ \sqrt{(\mathrm{m.s^{-2}}).(\mathrm{m})} = \sqrt{\mathrm{m^2.s^{-2}}} = \mathrm{m.s^{-1}}.$$

Vidíme, že jednotka je správná, takže náš výsledek má šanci na úspěch. Samozřejmě správnost jednotky neznamená nutně správnost výsledku, ovšem dospějeme-li k nesprávné jednotce, můžeme rovnou výsledek označit za chybný.

Tato stránka využívá cookies pro analýzu provozu. Používáním stránky souhlasíte s ukládáním těchto cookies na vašem počítači.Více informací

Anketa

Termíny

Jarní setkání začne na:

Do odevzdání 5. série zbývá:


Ostatní termíny naleznete zde.

Fotogalerie

Sociální sítě

E-mail

Korespondenční adresa

Korespondenční seminář Výfuk
Matematicko-fyzikální fakulta UK
V Holešovičkách 2
180 00 Praha 8

© VÝFUK - korespondenční seminář MFF UK
kontakt: vyfuk@vyfuk.mff.cuni.cz
webmaster: vyfuk-web@vyfuk.mff.cuni.cz

Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed