Kdo jsme aneb krátká historie Výfuku

Výfuk, jméno našeho korespondenčního semináře, je vlastně zkratka jeho dlouhého názvu – Výpočty fyzikálních úkolů. Možná, že tento název zní trochu nudně, to samé ale rozhodně neplatí o samotném Výfuku! Právě naopak, naší soutěží se usilujeme ukázat, že fyzika je vlastně velmi zábavné a fascinující téma.

Většina organizátorů Výfuku se fyzice věnuje téměř každý den, a to buď na Matfyzu v Praze, kde má Výfuk své zázemí anebo na jedné ze středních, či vysokých škol v České republice.

Zrození a prapočátky Výfuku

Výfuk vznikl v roce 2011, a to hlavně zásluhou Aleše Podolníka a několika dalších nadšenců, kteří připravili úplně první ročník soutěže (jmenoval se paradoxně nultý), která byla určena pro základoškoláky se zájmem o fyziku. Výfuk se tehdy stal součástí FYKOSu, jiného korespondenčního semináře, který se věnuje studentům středních škol.

Prvním organizátorem v čele Výfuku byl Marek Nečada. Ten vedl seminář první dva roky ($0.$ a $\pm 1.$ ročník) a zorganizoval historicky první letní tábor pro nejlepší řešitele, který proběhl v létě 2012 na Vysočině. Na podzim stejného roku pak Lada Peksová připravila první víkendové setkání. Tím byla založena tradice výfučích akcí, které od svého založení probíhají pravidelně každý rok a rozhodně se vyplatí jich zúčastnit. :-)

Vznik samostatného semináře

V roce 2012 vedení semináře přebral Patrik Švančara, který o rok později Výfuk oddělil od FYKOSu, čímž na Maftyzu vznikl sedmý samostatný korespondenční seminář. Záštitu nad Výfukem přebral doc. RNDr. Zdeněk Drozd, Ph.D. z Katedry didaktiky fyziky MFF UK, a naše soutěž se tak mohla naplno rozběhnout!

Organizátoři každoročně připravují šest sérií po sedmi úlohách a šest dílů Výfučtení, tj. krátkého naučného textu, který přibližuje vždy jinou fascinující oblast fyziky a matematiky. Všechna řešení pak pečlivě opravují, bodují a během dlouhých večerů zalepují do obálek spolu se vzorovými řešeními. Na konci každého ročníku pak vyhodnotí bodové zisky řešitelů, a ty nejlepší odmění knížkami, společenskými hrami či tričkem Výfuku.

Posléze pak průběh celého ročníku shrnou v ročence, která vychází pravidelně od 2. ročníku a je k dostání zcela zdarma. Máte-li o ročenku zájem, kontaktujte nás na našem e-mailu a my vám ji zašleme poštou.

Současnost

Od podzimu 2017 Výfuk vede Petra Hrubcová a spolu s ní se na hladkém chodu semináře účastní asi 40 studentů vysokých a středních škol. Kromě šesti sérií organizátorský tým připravuje již tradičně dvě víkendová setkání a letní tábor, kde se také můžete s většinou organizátorů setkat.

Někteří z organizátorů Výfuku se také věnují jednodenní týmové soutěži Náboj Junior, která před několika lety vznikla na Slovensku. V současnosti soutěž probíhá téměř v 50 místech v Česku, na Slovensku a v Polsku a každoročně se jí zúčastní více než 2000 soutěžících.

Tato stránka využívá cookies pro analýzu provozu. Používáním stránky souhlasíte s ukládáním těchto cookies na vašem počítači.Více informací

Termíny

Do konce 3. série zbývá:

Ostatní termíny naleznete zde.

Fotogalerie

Sociální sítě

E-mail

Korespondenční adresa

Korespondenční seminář Výfuk
Matematicko-fyzikální fakulta UK
V Holešovičkách 2
180 00 Praha 8

© VÝFUK - korespondenční seminář MFF UK
kontakt: vyfuk@vyfuk.mff.cuni.cz
webmaster: vyfuk-web@vyfuk.mff.cuni.cz

Driven by DokuWiki Recent changes RSS feed