Kdo jsme aneb krátká historie Výfuku

Výfuk, zkratka pro počty fyzikálních úkolů, je název korespondenčního semináře, fungujícího již od roku 2011. Jeho hlavním cílem je ukázat, že fyzika je ve skutečnosti úžasně zábavná a že stojí za to objevovat, podle jakých zákonů se řídí svět kolem nás.

Většina organizátorů Výfuku se fyzice věnuje téměř každý den, a to buď na Matfyzu v Praze, kde má Výfuk své zázemí nebo na jedné ze středních či vysokých škol v České republice.

Zrození a prapočátky Výfuku

Výfuk vznikl v roce 2011, především zásluhou Aleše Podolníka a několika dalších nadšenců. Ti připravili úplně první (nultý) ročník soutěže, která byla určena pro základoškoláky se zájmem o fyziku. Tehdy byl Výfuk součástí FYKOSu (jiného korespondenčního semináře, který se věnuje studentům středních škol).

Prvním organizátorem v čele Výfuku byl Marek Nečada. Ten vedl seminář první dva roky ($0.$ a $\pm 1.$ ročník). Zorganizoval také historicky první letní tábor pro nejlepší řešitele, který proběhl v létě 2012 na Vysočině. Na podzim stejného roku pak Lada Peksová připravila první víkendové setkání. Tak vznikla tradice výfučích akcí, které od svého založení probíhají pravidelně každý rok a rozhodně se vyplatí je zažít.

Vznik samostatného semináře

V roce 2012 se vedení semináře ujal Patrik Švančara, který o rok později Výfuk oddělil od FYKOSu, čímž na Maftyzu vznikl sedmý samostatný korespondenční seminář. Záštitu nad Výfukem přebral doc. RNDr. Zdeněk Drozd, Ph.D. z Katedry didaktiky fyziky MFF UK, a naše soutěž se tak mohla naplno rozběhnout!

Zástupkyní hlavního organizátora byla Radka Štefaníková. V 3. - 5. ročníku kromě šesti sérií probíhala také prázninová série obsahující 3 série po dvou úlohách, z nichž jedna byla obvykle experimentální či odhadovací. Patrik Švančara vedl Výfuk až do konce 6. ročníku v roce 2017.

V 7. a 8. ročníku (2017-2019) vedla Výfuk Petra Hrubcová, její zástupkyní byla Alžběta Andrýsková.

Každý rok připravujeme šest sérií po sedmi úlohách. Každoročně také vzniká šest dílů Výfučtení, tj. krátkého naučného textu, který vždy přibližuje některou z fascinujících oblastí fyziky a matematiky.

Všechny vyřešené úlohy, které se k nám dostanou, pečlivě procházíme a opravené zasíláme zpátky k vám spolu se vzorovými řešeními. Na konci každého ročníku pak vyhodnotíme bodové zisky řešitelů a ty nejlepší odměníme knížkami, společenskými hrami či tričkem Výfuku.

Průběh každého ročníku na konci shrneme v ročence, která pravidelně vychází již od 2. ročníku a je k dostání zcela zdarma. Máte-li o ročenku zájem, kontaktujte nás na našem e-mailu a my vám ji zašleme poštou.

Současnost

Od podzimu 2019 Výfuk vede Kateřina Rosická, kterou zastupuje Daniel Slezák a spolu s nimi se na hladkém chodu semináře podílí téměř 40 studentů vysokých a středních škol z celé republiky. Kromě šesti sérií organizátorský tým již tradičně připravuje dvě víkendová setkání a letní tábor.

Někteří organizátoři Výfuku se také věnují přípravě jednodenní týmové soutěže Náboj Junior, která před několika lety vznikla na Slovensku. V současnosti soutěž probíhá na téměř 50 místech v Česku, na Slovensku a v Polsku. Každoročně se jí účastní více než 2000 soutěžících.

Vítej ve Výfučím!

Zdravíme tě, poutníku! Jak si jistě všimneš, oblékli jsme náš web do nového kabátu. Dali jsme mu svěží design, zjednodušili hlavní menu a připravili spoustu dalších překvapení!

Pokud se ti na webu cokoliv nelíbí, nezdá, nebo ti připadá, že tu něco důležitého chybí, neváhej nás kontaktovat pomocí e-mailu, který nalezneš dole na stránce. Rádi si tvůj názor přečteme, a pokusíme se ti vyhovět.

Tak na co ještě čekáš? Vzhůru na průzkum!